OPIS PROJEKTA
V Biotehniškem centru Naklo se zavedamo potrebnosti medkulturnega dialoga s poudarkom na trajnostnem razvoju. Naš center se že vrsto let aktivno vključuje v mednarodne projekte, ki jih vnašamo v izobraževalni kurikul (Leonardo da Vinci, Comenius, Erasmus, Phare CBC…). Izredno velik poudarek posvečamo mednarodnemu sodelovanju, saj s tem omogočamo pretok znanja preko meja in tako spodbujamo pridobivanje evropsko primerljivih znanj, kompetenc, spretnosti in izkušenj na različnih strokovnih področjih. Na našem centru se držimo načela, da če želimo uspeti v EU se moramo naučiti povezovanja in strpnosti.
Na Biotehniškem centru Naklo potekajo že 6. leto tradicionalne razstave – božično novoletna in velikonočna razstava. Na lanski velikonočni razstavi so sodelovali vrtci iz Radovljice (podružnice Bled, Kamna gorica, Lesce), Nakla, Dupelj, OŠ A. T. Linharta iz Radovljice, OŠ Naklo in OŠ Davorina Jenka, ki je kot UNESCO šola predstavila Ljudski ornament. Izvedli smo različne delavnice, pri katerih smo sodelovali tudi s Centrom za trajnostni razvoj podeželja.
V letošnjem šolskem letu bomo pridobili certifikat UNESCO šole, saj se aktivno vključujemo v nacionalne projekte UNESCO, predvsem na področju kulturne dediščine.
V okviru projekta želimo izpeljali 6. mednarodno velikonočno razstavo in prvi festival pirhov. Naš glavni cilj je trajnostno vnesti v miselnost zavedanje kulturne dediščine in prenesti to še na prihodnje rodove. Sami se moramo zavedati svoje kulturne dediščine in hkrati sprejemati in spoštovati kulturo drugih narodov. Program bodo pripravili dijaki sami in bo temeljil na predstavitvi različnih kultur in medsebojnega spoštovanja. V okviru rednega pouka se bo integriralo večino dejavnosti, ki jih bomo izvajali pri projektu. S tem bomo obogatili, popestrili in dvignili kakovostno raven poučevanja.
Na razstavi bodo razstavljeni izdelki, ki jih bodo malčki, učenci in dijaki ustvarili v rednem izobraževalnem kurikulu. Na razstavi bodo predstavljene različne tipične velikonočne jedi, cvetličarski izdelki kot tudi rezultati festivala pirhov, ki bo naš drugi posvojeni spomenik v okviru nacionalnega UNESCO projekta Dediščina v rokah mladih – mladi posvojijo spomenik Festival pirhov. Festival pirhov smo zasnovali kot mednarodno tekmovanje izdelovanja pirhov narejenih na tradicionalen način. S tem bomo zajeli slovenske kulturne krajine kot tudi nekaj tujih. Pri projektu bodo sodelovale naše partnerske šole iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Italije, Avstrije in Slovaške.
Šoli iz tujine se bosta aktivno vključili v Festival pirhov in svoje izdelke predstavili na velikonočni razstavi. V izvajanje projekta se bodo vključili učitelji in dijaki različnih strokovnih programov naše šole, učitelji in dijaki šol iz tujine, učitelji in učenci osnovnih šol, vzgojiteljice in otroci vzgojno varstvenih zavodov, Kulturno turistično društvo »Pod krivo jelko« Duplje, Unesco klub Cerklje, Center za trajnostni razvoj podeželja, Hotel Bor – Preddvor, g. Vencelj Peter (prvi šolski minister v Sloveniji – član komisije), g. Janez Močnik (umetnik, likovni pedagog, skladatelj – član komisije), Občine Naklo, Tržič, Cerklje in Kranj. Idejno pa nas podpirajo veleposlaništva držav, katera bodo sodelovala pri projektu.
Rezultati Festivala pirhov bodo predstavljeni na 6. mednarodni velikonočni razstavi, ki se bo odprla s kulturnim programom, ki bo med drugim vseboval tudi elemente promoviranja jezikovne raznolikosti in večjezičnosti posameznikov.
V okviru razstave bomo skupaj z našimi partnerji izvedli 6 velikonočnih delavnic namenjenih širši javnosti. Na teh delavnicah bomo pobirali simbolično vstopnino 1 evro. Posebno velikonočno delavnico pa bomo pripravili in izvedli kot nagrado zmagovalcem natečaja.